Tuesday, 3 June 2014

Commonwealth Games 2014 Time Table, Dates, and Full Schedule


Thursday 24 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)
Swimming heat: 10:30-12:30
Swimming semi-final, final: 19:00-21:00
 Badminton (Emirates Area)
Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30
Cycling (Sir Chris Hoy Velodrome)
Track qualification & semi-final: 11:00-13:45
Track qualification & final: 16:00-18:45
Gymnastics (The SSE Hydro)
Rhythmic qualification: 12:00-15:30
Rhythmic final: 18:00-21:30
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30
Judo (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminary: 10:00-16:00
Final: 18:00-20:45
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Preliminary: 08:45-14:00 & 15:45-21:00
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 11:30-15:00 & 17:00-20:30
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Preliminaries: 11:00-15:00 & 16:30-21:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Qualification: 09:30-14:30 & 16:00-21:00
Triathlon (Strathclyde Country Park)
Final: 11:00-18:00
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Preliminary: 10:00-12:00
Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00


Friday 25 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)
Swimming heat: 10:30-12:00
Swimming semi-final, final: 19:00-21:15
Badminton (Emirates Area)
Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30
Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:30
Cycling (Sir Chris Hoy Velodrome)
Track qualification & quarter-final: 11:00-13:30
Track semi-final & final: 16:00-18:30
Gymnastics (The SSE Hydro)
Rhythmic final: 13:30-17:30
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30
Judo (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminary: 10:00-16:00
Final: 18:00-20:45
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Preliminary: 08:45-14:00
Preliminary, semi-final: 15:45-21:45
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 09:30-13:00 & 15:00-20:30
Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)
Qualification, final: 08:45-18:00
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Preliminaries: 12:30-16:30 & 18:00-21:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Qualification: 09:30-14:30
Classification, preliminary: 16:00-21:00
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Preliminary: 10:00-12:00
Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00


Saturday 26 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)
Swimming heat: 10:30-12:00
Swimming semi-final, final: 19:00-21:15
Badminton (Emirates Area)
Preliminary: 09:00-12:30
Quarter-final: 18:30-22:30
Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:30
Cycling (Sir Chris Hoy Velodrome)
Track qualification, quarter-final & semi-final: 11:00-13:30
Track semi-final & final: 16:00-19:30
Gymnastics (The SSE Hydro)
Rhythmic final: 09:30-12:30
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Preliminaries: 09:00-12:30 & 14:00-17:30
Judo (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminary: 10:00-16:00
Final: 18:00-20:45
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Preliminary, final: 08:45-15:00
Quarter-final: 16:45-19:45
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 09:30-13:00 & 15:00-20:30
Rugby Sevens (Ibrox Stadium)
Preliminaries: 10:30-15:00 & 18:00-22:30
Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)
Qualification, final: 08:45-18:00
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Preliminaries, quarter-final: 12:30-16:30
Quarter-final: 18:00-21:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Classification, quarter-final: 09:30-14:30
Classification, quarter-final, semi-final: 16:00-21:00
Triathlon (Strathclyde Country Park)
Final: 12:30-14:30
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Preliminary: 10:00-12:00
Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00


Sunday 27 July


Aquatics (Tollcross National Swimming Centre & 
Royal Commonwealth Pool)
Swimming heat: 10:30-12:30
Swimming semi-final, final: 19:00-21:15
Athletics (Glasgow City Marathon Course & Hampden Park Stadium)
Marathon final: 09:00-13:00
Track & field preliminary, final: 14:30-18:00
Badminton (Emirates Area)
Semi-finals: 09:00-13:00 & 18:30-22:30
Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:30
Cycling (Emirates Arena & Sir Chris Hoy Velodrome)
Track qualification, semi-final & final: 15:00-19:30
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Preliminary, semi-final & final: 08:45-15:45
Preliminary, final: 17:30-20:45
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 09:30-13:00 & 17:00-20:30
Rugby Sevens (Ibrox Stadium)
Classification, quarter-final: 10:30-14:15
Classification, semi-final. final: 17:15-22:30
Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)
Qualification, final: 09:00-18:00
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Preliminaries, semi-final: 13:00-16:30
Semi-final: 18:00-20:30
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Final: 09:30-15:00
Semi-final: 16:30-21:30
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Preliminary: 10:00-12:00
Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00


Monday 28 July


Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)
Swimming heat: 10:30-12:00
Swimming semi-final, final: 19:00-21:15
Athletics (Hampden Park Stadium)
Track & field preliminary, final: 10:00-13:00
Track & field preliminary, semi-final, final: 19:00-22:00
Badminton (Emirates Area)
Finals: 09:00-13:00 & 15:00-19:15
Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:45
Gymnastics (The SSE Hydro)
Artistic qualification: 13:30-16:00
Artistic qualification: 19:00-21:30
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Preliminary, final: 08:45-16:00
Preliminary: 17:45-20:00
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 09:30-13:00 & 17:00-20:30
Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)
Qualification, final: 08:30-18:30
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Final: 12:00-17:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Final: 11:00-16:30
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Preliminary: 10:00-12:00
Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00


Tuesday 29 July


Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)
Swimming heat: 10:30-11:45
Swimming final: 19:00-21:30
Athletics (Hampden Park Stadium)
Track & field preliminary, final: 10:00-13:15
Track & field semi-final, final: 19:00-22:30
Badminton (Emirates Area)
Preliminaries: 09:00-15:00 & 16:30-22:30
Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminary, quarter-finals: 13:00-17:00 & 18:30-22:45
Cycling (Cathkin Braes Mountain Bike Trail)
Mountain bike final: 11:30-16:00
Gymnastics (The SSE Hydro)
Artistic qualification: 12:00-14:30
Artistic final: 16:30-19:30
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Preliminaries: 09:00-12:30 & 14:00-17:30
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Preliminary: 08:45-14:00
Preliminary: 15:45-21:00
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 09:30-13:00 & 17:00-20:30
Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)
Qualification, final: 08:30-18:30
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Preliminaries: 11:30-16:00 & 17:30-21:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Qualification: 09:30-14:30 & 16:00-21:00
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00
Wrestling (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 10:00 - 12:30
Finals: 16:30 - 18:30


Wednesday 30 July


Aquatics (Royal Commonwealth Pool)
Diving preliminary, final: 10:00-12:45
Diving final: 18:00-20:45
 Athletics (Hampden Park Stadium)
Track & field preliminary, semi-finals, finals: 10:00-13:00 & 19:00-22:15
Badminton (Emirates Area)
Preliminaries: 09:00-15:00 & 16:30-22:00
Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Quarter-finals: 13:00-17:15 & 18:30-22:45
Gymnastics (The SSE Hydro)
Artistic final: 13:00-16:30
Artistic final: 18:30-22:00
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Preliminaries: 09:00-12:30 & 14:00-17:30
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Preliminary: 08:45-14:00
Preliminary, quarter-final & semi-final: 15:45-18:45
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 09:30-13:00 & 17:00-20:30
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Preliminaries: 11:30-16:00 & 17:30-21:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Preliminaries: 09:30-14:30 & 16:00-21:30
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00
Wrestling (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 10:00 - 12:30
Finals: 16:30 - 18:30


Thursday 31 July


Aquatics (Royal Commonwealth Pool)
Diving preliminary: 10:00-13:00
Diving final: 18:00-21:30
Athletics (Hampden Park Stadium)
Track & field preliminary, semi-final, final: 19:00-22:30
Badminton (Emirates Area)
Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:30
Cycling (Glasgow City Cycling Time Trial Course)
Time trial final: 10:00-16:00
Gymnastics (The SSE Hydro)
Artistic final: 15:00-19:00
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Preliminaries: 09:00-12:30 & 14:00-17:30
Classification: 19:00-23:00
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Quarter, semi-final & final: 08:45-15:45
Semi-final & final: 17:30-20:45
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Classification: 17:00-21:00
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Preliminary, quarter-finals: 11:30-16:00 & 17:30-21:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Preliminary: 09:30-14:30
Preliminary, quarter-final: 16:00-21:30
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Final: 15:30-18:00
Wrestling (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Preliminaries: 10:00-12:30
Finals: 16:30-18:30


Friday 1 August


Aquatics (Royal Commonwealth Pool)
Diving preliminary, final: 10:00-12:15
Diving final: 18:00-20:30
Athletics (Hampden Park Stadium)
Track & field preliminary, final: 19:00-22:30
Badminton (Emirates Area)
Quarter-finals: 13:30-16:30 & 18:30-21:30
Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Semi-finals: 13:00-16:30 & 18:30-22:30
Gymnastics (The SSE Hydro)
Artistic final: 14:00-18:00
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Classification, semi-final: 10:00-16:15
Classification: 18:00-22:00
Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)
Finals: 08:45-16:00 & 17:45-21:00
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Classification: 09:30-13:30
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Preliminary, semi-finals: 11:30-16:00 & 17:30-21:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Preliminary, quarter-final, semi-final: 09:30-14:30
Quarter-final, final: 16:00-21:30


Saturday 2 August

Aquatics (Royal Commonwealth Pool)
Diving preliminary, final: 10:00-13:00
Diving final: 18:00-21:15
Athletics (Hampden Park Stadium)
Track & field final: 19:00-22:30
Badminton (Emirates Area)
Semi-final: 09:00-14:00
Final: 17:00-22:00
Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Finals: 14:00-17:30 & 19:00-22:00
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Classification, semi-final: 10:00-16:15
Final: 18:00-22:30
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Semi-final: 10:00-14:00
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Semi-final, final: 11:30-17:00
Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)
Semi-final, final: 09:30-14:30
Final: 16:00-20:30
Weightlifting (Clyde Auditorium)
Powerlifting finals: 10:00-12:30, 14:00-16:30 & 18:00-20:30


Sunday 3 August

 

Closing ceremony

Badminton (Emirates Area)
Final: 10:00-16:00
Cycling (Glasgow City Cycling Road Race Courses)
Time trial & road race final: 08:00-17:00
Hockey (Glasgow National Hockey Centre)
Final: 10:00-14:30
Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)
Final: 10:00-15:00
Squash (Scotstoun Sports Campus)
Final: 11:30-16:00



Please like, share and subscribe 

No comments:

Popular Posts